پست های ویژه مشاهده همه

چگونه تاج تخت را تزئین کنیم؟

چگونه تاج تخت را تزئین کنیم؟

 

تاج تخت قدیمی و شکسته شده می تواند فضای اتاق خواب شما را کسل کننده سازد. تاج تخت شما با چیدمان دیگر اشیا اتاق خواب باید همخوانی داشته و شخصیت شما را منعکس کند. شما می توانید با نقاشی کردن تاج تخت, استفاده از پارچه و یا اضافه کردن جزئیات, تاج تخت اتاق خواب خود را تزئین کنید.

 

 

نقاشی تاج تخت

 

 1. گرد و غبار و کثیفی را از تاج تخت بربایید. از پارچه میکروفیبر و آب صابون استفاده کنید و تاج تخت را برای شست و شو آماده کنید. اگر تخت شما در محیط پر گرد و غبار قرار دارد, انجام دادن این مرحله بسیار مهم است.

مواد شوینده ی Dish برای شستشوی اکثر مبلمان مناسب است اما اگر خیلی به سرویس چوب منزل اهمیت می دهید می توانید از صابون روغنی استفاده کنید.

 

 1. با یک سمباده ی متوسط سطح چوب را صیقل دهید. برای رنگ زدن تاج تخت باید پوشش قبلی رنگ را کاملا از بین ببرید. تا زمانی که سطح کاملا از پوشش قبلی پاک شود, باید به سمباده کشیدن ادامه دهید.
 • اگر سطح چوب از ابتدا پوششی نداشت می توانید از این مرحله بگذرید.

رنگ آمیزی تخت خواب

 1. رنگ اولیه چوب را بزنید و بی رنگی چوب را بگیرید. با این کار پس زمینه ی رنگ زده شده است و باعث می شود رنگ اصلی جلوه ی بهتری داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که رنگ اولیه همه ی سطوح تاج تخت را پوشانده باشد.
 • نمای رنگ اولیه اصلا مهم نیست؛ پس خود را درگیر نمای رنگ اولیه نکنید.
 • برای رنگ اولیه می توانید از اسپری رنگ و یا رنگ روغن استفاده کنید. استفاده از هر دو نوع رنگ نتیجه ی مثبتی خواهد داشت.

 

 1. مجددا با استفاده از سمباده ی نرم, سطح را صیقل دهید. سمباده را روی تمام سطوح تاج تخت بکشید. استفاده از یک سمباده ی نرم نواقص رنگ اولیه را از بین می برد و سطح صاف تری را برای رنگ دوم آماده می کند.
 • درجه ی مناسب سمباده برای این کار از 120-220 می باشد.

 

 1. تاج تخت را رنگ کنید. برای این کار از یک قلم موی مناسب استفاده کنید تا بتوانید همه ی سطوح و خمیدگی های چوب را به خوبی رنگ کنید. سپس با استفاده از غلتک یک لایه رنگ دیگر روی سطوح بزرگ بکشید.

برای نتیجه ی بهتر می توانید از اسپری رنگ مخصوص مبلمان استفاده کنید.

برای رنگ تاج تخت, رنگی را انتخاب کنید که ترکیب رنگ اتاق خواب شما را تکمیل کند.

اگر ترکیب رنگ ها را دوست دارید می توانید از رنگ های آبی, قرمز, صورتی, سبز و یا زرد استفاده کنید.

اگر سلیقه ی کلاسیک دارید می توانید از رنگ های سفید و مشکی استفاده کنید.

سمباده کشیدن تخت خواب

 1. با استفاده از یک سمباده ی نرم, لایه ی دوم رنگ را صیقل دهید. اگر تاج تخت را به خوبی صیقل دهید در نهایت رنگ تاج کاملا حرفه ای به نظر خواهد آمد. روی رنگ دوم با استفاده از قلم مو و یا غلتک پوشش دیگری بکشید.

دو لایه رنگ معمولا برای رنگ های تیره کافی است اما اگر از رنگ روشن استفاده می کنید ممکن است لازم باشد سه لایه رنگ بزنید. حتما بین لایه های رنگ به خوبی صیقل دهید.

 

 1. اجازه دهید رنگ به مدت 24 ساعت خشک شود. رنگ برای خشک شدن در مکان سرد و خشک, 24 ساعت زمان لازم دارد. اگر تاج تخت شما در فضای گرم خشک می شود, باید چند ساعت دیگر نیز صبر کنید.

در طول این مدت, تاج تخت را از نور خورشید دور نگه دارید و آن را در جایی قرار دهید که هوا به خوبی تهویه شود.

جلا دادن به رنگ

 1. رنگ را با استفاده از پلی اورتان یا موم مبلمان ثابت کنید. اگر می خواهید رنگ براق تر به نظر برسد از پلی اورتان و اگر می خواهید پر رنگ تر به نظر برسد از موم مبلمان استفاده کنید. فرقی نمی کند کدام گزینه را انتخاب می کنید؛ آن را با استفاده از قلم مو یا غلتک روی سطح چوب بکشید.

برای پلی اورتان به مدت 4-5 ساعت و برای موم مبلمان به مدت 24 ساعت صبر کنید تا خشک شود.

پلی اورتان باید یک بار در سال دوباره استفاده شود، در حالی که موم باید هر 3-4 ماه دوباره استفاده شود.

 

منبع : چگونه تاج تخت را تزئین کنیم؟


لینک های دانلود
لینک کوتاه‌ :
مطالب مرتبط
برچسب ها

دسته بندی خوانندگان