پست های ویژه مشاهده همه

قرص کلومیپرامین چیست؟

قرص کلومیپرامین برای چیست؟

 

قرص کلومیپرامین چیست؟

قرص کلومیپرامین (Clomipramine) از ضد افسردگی‌های سه حلقه‌ای است که به صورت قرص موجود است و مصرف می‌شود. كلومیپرامین برای رفع علایم افسردگی، اختلالات وسواسی اجباری، اختلالات خوردن و هراس، درد عصبی و برخی موارد دیگر تجویز می‌شود. زمان شروع اثر دارو ۳-۲ هفته (به عنوان ضدافسردگی) بوده و راه دفع دارو از طریق کلیه است.

کلویپرامین به صورت قرص موجود است و به طور خوراکی مصرف می شود.

افسردگی در بعضی افراد بدون هیچ دلیل ظاهری بروز می‌کند و در عده‌ای دیگر به دلیل وجود مشکلات خانوادگی، از دست دادن عزیزان و یا بیماری به وجود می‌آید. اگرچه هنوز به علت دقیق افسردگی پی نبرده‌اند، اما به نظر می‌رسد به هم‌ خوردن تعادل ترکیبات شیمیایی مغز یک عامل مؤثر است.

موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:
موارد مصرف:
اختلال افسردگی ماژور
اختلال هراس
نارکولپسی و کاتاپلکسی
اختلال شخصیت گسیختگی
انزال زودرس
اختلالات درد با منشأ بدنی یا عصبی
شب ادراری
عوارض :خواب آلودگی، خشکی دهان، تاری دید، یبوست، تهوع، اختلال جنسی، تشنج، سردرد، ضربان شدید قلب، گیجی، اضطراب، اختلال در خواب
تداخل دارویی:
داروهای ضدافسردگی، مخدرها، آرام بخش، خواب‌آورها، الکل، آنتی هیستامین‌ها، داروهای ضدآریتمی، اپی نفرین، نوراپینفرین، داروی مهارکننده MAO

مقدار و نحوه مصرف قرص کلومیپرامین

میزان دقیق این دارو باید طبق نظر پزشک تعیین گردد. به طور معمول برای بزرگسالان و به عنوان ضد افسردگی ابتدا ۲۵ میلی‌گرم و به تعداد سه بار در روز مصرف می‌شود. سپس مقدار مصرف بر حسب تحمل و نیاز بیمار تنظیم می‌شود. همچنین در نوجوانان، به عنوان ضدافسردگی، مقدار 30-20 میلی‌گرم در روز مصرف می‌شود و بر حسب نیاز و تحمل بیمار هر ۵-۴ روز مقدار ۱۰ میلی‌گرم افزایش می‌یابد.

توجه: اگر یک نوبت را فراموش كردید، زمانی كه به یاد آوردید آن را مصرف كنید. اگر تقریبا موقع نوبت بعدی دارو رسیده است، نوبت فراموش شده را رها كرده به برنامه دارویی‌تان بازگشته و مقدار دارو را دو برابر نكنید.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید
در صورتیکه احساس کردید اثرات دارو موجب بدتر شدن مشکل شما شده‌ است و یا عارضه جانبی دارو شما را آزار می‌دهد پزشک را مطلع سازید.
ممکن است حتی با وجود مشاهده بهبودی، پزشک از شما بخواهد که دارو را برای چند ماه مصرف کنید، دلیل این امر پیشگیری از بازگشت مجدد علائم می‌باشد.
این دارو ممکن است سبب خواب‌آلودگی شود. در صورت بروز این اثر از رانندگی و کار با ماشین آلات خودداری کنید.
در هفته‌های اول درمان به دلیل افزایش تمایل به خودکشی باید بیمار را تحت نظر گرفت.
برای شروع اثرات درمانی این دارو حداقل ۶-۱ هفته وقت لازم است.
درمان سالمندان باید با حداقل مقدار شروع شود. زیرا به عوارض جانبی این دارو حساس‌ترند.
كلومیپرامین را می‌توان بدون غذا یا برای كاهش دل به هم خوردگی با غذا مصرف كرد.
برای تسكین خشكی دهان از آدامس‌‌های بدون قند یا آب نبات استفاده كنید. اگر خشكی دهانتان بیش از دو هفته طول كشید با پزشكتان مشورت كنید.
پیش از انجام هر عمل جراحی، كارهای دندانپزشكی یا درمان‌‌های اورژانس سایر پزشكان را از اینكه كلومیپرامین مصرف می‌كنید، مطلع سازید.
مصرف این دارو در کودکان توصیه نمی‌شود.
احتمال بروز حساسیت به نور با مصرف این دارو وجود دارد. لذا ضروری است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
دارو در شیر ترشح می‌شود بنابراین باید بااحتیاط مصرف شود.

توصیه‌ها و مراقبت‌های پرستاری

بیش از یک داروی ضد افسردگی در یک زمان نباید تجویز شود.
به علت نیمه عمر طولانی دارو ، تجویز یکباره مقادیر‌ آن در موقع خواب، کفایت می‌کند.
به بیمار باید یادآوری شود که در صورت بروز علائم آنتی موسکارینی به درمان ادامه دهد، چون به این اثرات تا حدی تحمل حاصل می‌شود.
بیمار باید ۷-۳ روز پس از قطع مصرف دارو تحت نظر باشد.
بیمار باید مراقب بروز احتباس ادرار و یبوست باشد. بنابراین مصرف نرم‌کننده‌های مدفوع، غذاهای پرفیبر و مایعات فراوان را توصیه کنید.

منبع:قرص کلومیپرامین چیست؟

قرص کلومیپرامین چیست؟


لینک های دانلود
لینک کوتاه‌ :
مطالب مرتبط
برچسب ها

دسته بندی خوانندگان