پست های ویژه مشاهده همه

اهمیت تولید محتوا در بازاریابی نوین | www.anjammidam.com

بازاریابی محتوا یا Content Marketing  یکی از جدیدترین روشهای ارتباط شرکتها با مشتریان محسوب می‏شود. در این شیوه تبلیغاتی، مستقیما به فروش فکر نمی شود بلکه بدون نیاز به تبلیغات مستقیم می‏توان محصولات خود را به فروش رساند. البته این امر زمانی محقق می‏شود که بازاریابی با تولید محتوا همراه باشد. در واقع محتوا، جزء لاینفک بازاریابی اینترنتی است. محتوا را می توان با سفارش ترجمه نیز تولید کرد. در زیر به برخی از مهمترین دلایل اهمیت محتواها در بازاریابی نوین اشاره می‏کنیم:

 • فراگیر شدن کاربران اینترنتی، موجب شکل گیری امکان نقل و انتقال پول در فضای آنلاین، شبکههای اجتماعی از جمله اینستاگرام و گوشی‌های هوشمند، شده است که به تلاش ویژه ای برای گرد هم آوردن مشتریان نیاز دارد. این کار بواسطه بازاریابی محتوا صورت می‏گیرد. در بازاریابی محتوا تمامی محصولات به همراه تصاویر، ویدئوهای سخنرانی صاحبان شرکت، مطالب علمی در رابطه با شرح تولید و … در اختیار کاربران منتشر می‏شود.  
 • تولید محتوا با هدف بررسی تمام جزئیات محصولات، اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران قرار می‏دهد که در شیوه حضوری امکان ارسال این مطالب مکانپذیر نیست و یا با محدودیت همراه است. در واقع بیان معایب و مزایای یک محصول و همچنین بیان کردن نحوه صحیح استفاده از کالاها، اصولی است که باید در بازاریابی محتوا عنوان ‏شود.
 • از آنجا که مشتریان و مصرف کنندگان امروزی، اطلاعات گسترده ای نسبت به یک محصول دارند، لذا یکی از نکات مهم در تولید محتوا، ارائه اطلاعاتی است که به دور از تکرار، به مواردی جدیدی اشاره کند. در واقع آنچه که در قالب یک بنر، تبلیغات تصویری و یا یک پیام ساده رسانه ای منتشر می‏شود، تنها در برگیرنده معرفی نام محصول و یک شعار نمادین است که نمی تواند تاثیرگذاری چندانی بر مصرف کنندگان داشته باشد. به همین دلیل وجود بازاریابی محتوا ضرورت پیدا می‏کند.
 • امروزه مصرف کنندگان می‏دانند که به دنبال چه چیز هستند و از سوی دیگر به دلیل ورود چندین شرکت در زمینه تولید یک محصول، رقابت را بیش از پیش نموده که این امر تعداد انتخابهای مصرف کنندگان را افزایش داده است. مشتریان با خرید یک محصول از چندین شرکت، تمامی معایب و مزایای هر یک از برندها را بررسی و با گذشت زمان، برند مورد نظر خود را انتخاب می‏کنند. به عبارت دیگر وفاداری مشتریان به یک برند، با امتحان کردن چند محصول صورت می‏گیرد. آنچه در اینجا اهمیت پیدا می‏کند، نقش شرکتها در اطلاع رسانی به مشتریان می‏باشد.
 • به عبارتی یک شرکت می‏تواند با استفاده از روش بازاریابی نوین که همان تولید محتوا است، تمامی ویژگیهای محصولات خود را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد و آنها را در انتخاب سریعتر بهترین برند یاری کند. اما نباید از کیفیت محتوا غافل شد و باید توجه داشت که هر محتوایی قابلیت جذب مشتریان را ندارد.

 

شرایط تولید محتوا برای بازاریابی

تولید محتوا امری تخصصی است که توسط کارشناسان این حوزه انجام می‏شود و نمی توان بسادگی در آن فعالیت نمود. تولید محتوا نیازمند مواردی از جمله مهارت نوشتن، آشنایی با اصول بازاریابی، شناخت مخاطبان و مشتریان می‏باشد. شما می توانید این کار را با تألیف انجام دهید و یا سفارش ترجمه . اگر چه تولید محتوا می‏تواند در مجلات، نشریات، کاتالوگ و … انجام شود، اما معمولترین روش تولید محتوا در وب سایت صورت می‏گیرد که باید با توجه به اصول بهینه سازی وب سایت باشد. شرایط تولید محتوا برای بازاریابی نیازمند شرایط زیر می‏باشد:

 • توانایی جمع آوری اطلاعات متناسب با محصولات
 • شناخت نیازهای واقعی مخاطبان و ارائه محتواهایی متناسب با نیاز آنان
 • خودداری از کپی برداری و تکرار محتوا
 • توانایی آنالیز سایت و بررسی بازخورد مخاطبان نسبت به محتواها
 • بهینه سازی وب سایت و رعایت اصول سئو

تفاوت بازاریابی محتوا و تبلیغات

بسیاری تصور می‏کنند بازاریابی محتوا همان تبلیغات است این در حالی است که تبلیغات با اغراق و خلاصه گویی همراه است و در معرفی محصولات از شعارهای نمادین استفاده می‏شود. این در حالی است که در بازاریابی محتوا، موضوع مورد نظر برای مخاطبان باز و شفاف سازی می‏شود و حالت تهاجمی ندارد و کاربران با میل و رغبت خود به سمت آن می‏روند.

شعار، تعریف و تمجید یک کالا در بازاریابی محتوا جایگاهی ندارد و آنچه بیان می‏شود مبتنی بر حقیقت است و به همین دلیل مخاطب نسبت به تمامی نقاط مثبت و منفی محصولات مطلع شده که وی را برای خرید بهتر یاری می‏دهد. این امر موجب شده تا مصرف کنندگان اعتماد و اطمینان بیشتری نسبت به بازاریابی محتوا داشته باشند. مثلا فرض کنید که صاحب یک سایت ورزشی هستید و در مورد تیم های ورزشی مختلف اخبار و تحلیل و یادداشت و سایر محتواهای ورزشی را منتشر می نمایید. فرض کنید که ورزش اصلی که سایت شما به آن می پردازد، فوتبال است. خوب طبیعی است که تیم های پرطرفدار استقلال و پرسپولیس بیشترین سهم از محتواهای سایت شما را به خود اختصاص دهند. چرا که در بین تیم های فوتبالی مختلف، این دو تیم بیشترین دنباله رو ها را در کشور دارند. شما قرار نیست از این تیم ها تمجید نمایید، چرا که اگر این کار را انجام دهید، ورزش دوستانی که اخبار فوتبال این دو تیم را در سایت شما دنبال می کنند، دیر یا زود از شما دلسرد خواهند شد. بنابراین لازم است اخبار و تحلیل هایی منصفانه و آگاهی بخش در مورد تیم های فوتبالی استقلال و پرسپولیس منتشر نمایید.

انواع بازاریابی محتوا

 1. بازاریابی محتوا در وب سایت: در این روش، محتواها به صورت کامل، تمامی مشخصه ها و ویژگی های محصولات را شرح می‏دهد.
 2. بازاریابی محتوا در رسانه های اجتماعی: در این روش کمپین هایی راه اندازی می‏شود که محتواهای سایت که خلاصه ای از محتوای یک صفحه است، در آنها منتشر می‏شود و در انتها نیز لینک و آدرس صفحه قرار می‏گیرد.
 3. بازاریابی محتوا در ایمیل: خلاصه ای از محتوای سایت به ایمیل کاربران ارسال می‏گردد برای مطالعه ی بیشتر به مقالات ایمیل مارکتینگ نگاهی بیاندازید.

نکاتی مهم در تولید محتوا

با توجه به اینکه تولید محتوا به منظور بازاریابی انجام می‏شود، لذا رعایت برخی نکات ضرورت پیدا می‏کند از جمله:

 • زیبایی برای جذب مخاطبان: یکی از اصول اولیه برای بازاریابی محتوا، استفاده از طرح های گرافیکی و رنگ بندیها است. در این زمینه تصاویر می‏توانند موثر باشند.
 • تولید محتواهای مفید: در حال حاضر حجم وسیعی از اطلاعات و محتواها در حال انتشار در وب سایت ها و یا شبکه های اجتماعی است که این امر مخاطبان را دچار سردرگمی می‏کند. توانایی رقابت با محتواها مشابه برای جلب مخاطبان بیشتر یک نکته مهم در زمان تولید محتوا می‏باشد. بدین منظور دقت در تولید محتوای مفید که بتواند به نیازهای مخاطبان پاسخ دهد، اهمیت دارد.
 • تولید محتوا از منابع معتبر: یکی از نکات مهم در تولید محتوا، استفاده از منابع معتبر است. زمانی که اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار می‏گیرد، باید دقیق باشند. شایعه پراکنی، استفاده از گفته های عامیانه بدون هیچ منبع موثق و … مخاطبان را نسبت به محتوا بی اعتماد می‏سازد و از سوی دیگر موجب انتشار اخبار و اطلاعات خلاف واقع در جامعه می‏شود که پیامدهای سوئی را به دنبال دارد.

منبع: wikimohtava.com


لینک های دانلود
لینک کوتاه‌ :
مطالب مرتبط
برچسب ها

برترین مطالب آهنگ فاخر
روز هفته ماه سال

  Sorry, no posts matched your criteria.

دسته بندی خوانندگان