پست های ویژه مشاهده همه

اگر در آسانسور گیر افتادیم چه کنیم؟

بدترین کابوس هرکسی گیر افتادن در آسانسور است. مثل این می‌ماند که بین زمین و آسانسور آویزان شدید و زندگی شما به یک دکمه یا یک بند وصل است.

در داستانی از نیویورک تایمز این سناریوی واقعی تجربه شده است. خانمی در تعطیلات آخر هفته‌اش در آسانسور یک شهرک گیر افتاد، درحالی که آسانسور اخیراً مورد بازرسی قرار گرفته بود و هیچ مشکل خاصی ظاهراً وجود نداشت. اتفاقی که افتاده این است که  سرویس و نگهداری ماهانه آسانسور  به‌درستی انجام نشده است.

بیش از آنچه فکرش را می‌کنیم اتفاق می‌افتد؛ یک مطالعه در سال 2010 توسط IBM نشان داده که در 16 شهر بزرگ 33 کارمند طی یک سال در آسانسور گیر کردند و 22 درصد از این افراد گیرکرده در آسانسور بیش از 10 دقیقه منتظر ماندند که بیرون آورده شوند.

یکی از مشتریان ما که برای تعمیر خرابی‌ آسانسور خود به خدمات آسانسور آیتکس رجوع کرده بود، در طبقه ششم ساختمان خود با مشکلات عجیبی رو‌به‌رو بود. تقریباً هر هفته یکی در آسانسور گیر می‌افتاد، به‌طوری که به فریاد صداهای نگران مردم در پایین راهرو عادت کرده بودند!

پس چگونه باید با این فیلم ترسناک کنار آمد؟ در ادامه توصیه‌هایی می‌کنیم که هنگام گیر افتادن در آسانسور باید رعایت کنید.

آرام باشید

داستان این آمریکایی را شنیده‌اید؟ نکلاس وایت، مدیر یک شرکت معروف – در سال 2008 به‌مدت 41 ساعت در یک آسانسور اداری گیر کرده بود. جزئیات تجربه نیکلاس وایت دقیقا همان چیزی است که با گیر افتادن در آسانسور تجربه می‌کنید.

زنگ اضطراری که زنگ می‌خورد، نیکلاس دچار وحشت شد: آیا برق قطع می‌شود؟ اصطکاک و گرما و آتش‌سوزی ایجاد می‌کند؟ اصلاً شاید جایی در ساختمان آتش‌سوزی شده و آسانسورها را از کار انداخته؟ این مدیر که 43 سال داشت انواع و اقسام توهمات را تجربه کرد، ازجمله توهمات شنوایی. کم‌کم داشت به مرگ خود فکر می‌کرد.

ناگفته پیداست، اما خوب است بدانید وقتی که در یک فضای کوچک گیر می‌افتید، جوگیر شدن یک اتفاق طبیعی است. پس تا جایی که می‌توانید آرام باشید و منطقی فکر کنید. بی‌تابی کردن کمکی به شما نمی‌کند.

از تلفن اضطراری استفاده کنید

از نظر استاندارد سازی آسانسور هر آسانسور باید یک تلفن اضطراری در محل خود داشته باشد، که معمولاً به بخش ایمنی ساختمان یا شرکت آسانسور وصل است (در غیر این صورت، بعضی از آسانسورها فقط یک دکمه تماس اضطراری دارند). برای یافتن فرد مرتبط و مناسب از تلفن استفاده کنید و حتماً نام و آدرس ساختمان مورد نظر خود را اعلام کنید و آنها را از مشکل موجود مطلع کنید.

خودتان درب‌ها را باز نکنید

اگر گیر افتادن شما طولانی شود، خودتان وسوسه می‌شوید که در آسانسور را باز کنید. تلاش برای راه انداختن آسانسور یا باز کردن در فقط می‌تواند مشکل را بدتر کند. اگر از سطح زمین بالاتر هستید، ممکن است سقوط کنید. شماری از افراد درحالی که درها را از کنجکاوی باز می‌کرده‌اند مرده‌اند. چون در برخی از آسانسورها این کار باعث می‌شود که آسانسور دوباره راه بیفتد.

سعی نکنید از طریق سقف فرار کنید

در فیلم‌ها فرار کردن از سقف آسانسور آسان به‌نظر می‌رسد. اما بیشتر آسانسورهای مدرن دریچه فرار در سقف ندارند و اگر این کار را انجام بدهید ممکن است راه به بیرون نباشد. حتی اگر به نحوی موفق به عبور از دریچه شوید، اگر آسانسور به‌طور ناگهانی کار کند، خطری که شما را تهدید می‌کند از خطری که داخل آسانسور وجود دارد بسیار جدی‌تر است.

قرار نیست سقوط نمی‌کنید

این تصور غلط رایج است که آسانسورها با یک طناب آویزان هستند و بیرون آوردن فرد گیرافتاده در آسانسور نیازمند یک عملیات تنش‌زاست. نگران نباشید. بیشتر آسانسورها دارای سیستم ایمنی هستند، بنابراین سقوط کابین آسانسور تقریباً غیرممکن است.

با آتش‌نشانی تماس بگیرید

اگر هیچ کمکی در راه نیست و تماس شما بدون پاسخ مانده، با تلفن آتش‌نشانی تماس بگیرید. آتش‌نشانان به احتمال زیاد سریع‌تر از شرکت آسانسور واکنش نشان می‌دهند، به‌خصوص اگر در وضعیت سختی قرار گرفته باشید.

 همانطور که گفتیم، آرام باشید. کار آتش‌نشانان مدیریت شرایط اضطراری است؛ بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا حین اینکه محبوس هستید، بی‌تابی نکنید و تنفس کنید و خودتان را آرام کنید.


لینک های دانلود
لینک کوتاه‌ :
مطالب مرتبط
برچسب ها

دسته بندی خوانندگان